В днешния бял и студен ден, нека погледнем на снега от друг ъгъл. Ето как е успял да го направи KennethG. Libbrecht, който използва специален фотомикроскоп. KennethLibbrecht е професор по физика и неговите изследвания са насочени към изучаване структурата на ледените кристали на снежинките. Източник: zuzafun
Защо разклоненията на снежинките са симетрични и защо всеки две снежинки изглеждат различни? Снежинките винаги са симетрични с шест разклонения, което се дължи на шестоъгълната кристална структура на обикновения лед.
Съществуват две обяснения за симетрията на снежинките. Първо, възможно е да съществува трансфер на информация между разклоненията, така че растежът на всяко от тях да се отразява на растежа на останалите. Възможните начини за осъществяване на такава комуникация са повърхностното напрежение или фотоните.
Според другото обяснение, което е преобладаващо, разклоненията на снежинките растат независимо, но в среда, която е хомогенна в мащаба на отделната снежинка, което води до висока степен на визуално подобие между тях. В по-едър мащаб различията в средата са по-големи, което води до разликата във формата на отделните снежинки.
Най–често се срещат снежинки с класическата шестоъгълна форма, но често се срещат и такива с формата на шестоъгълна призма (колонка), игловидни или по–сложни конфигурации от горепосочените.
Въпреки това идеята, че никои две снежинки не са еднакви е некоректна. Напълно възможно е, макар и не много вероятно, две снежинки да бъдат визуално идентични, ако средата, в която се формират, е сходна, тъй като са образувани близо една до друга или просто по случайност. Но е по-вероятно да откриете ДНК-двойника си, отколкото две напълно еднакви снежинки. Източник: varnautre
No Responses to “Уникални снежинки”
16.02.2010
KlaudiaСнежинките са невероятни и уникални, както и информацията, която носят в тях. Вече няма съмнение след многобройните експерименти и проучвания, че водата носи информация по неповторим начин.