Група (не)обикновени пътешественици, хората зад пътеводителя „50 места, които да посетите в България през 2015 г. с Peika.bg„, са решили, че е време за няколко предизвикателства за следващите 12 месеца:
– да (пре)откриете тръпката от пътуването в собствената си страна;
– да забележите интересното място на 20 км от вкъщи, което може би подминавате от години;
– да видите крепостите, музеите и църквите чрез легендите и човешките истории;
– да опознаете България мъничко повече, за да я заобичате мъничко повече.
А за да ви вдъхновят, са подбрали 50 идеи за дестинации по всички краища на любимите 111 хиляди квадратни километра. Някои места може би познавате, други със сигурност ще успеят да ви изненадат. Книгата съдържа повече от 180 страници, страхотни фотографии, полезни съвети и любопитни факти.
По нещо интересно ще намери всеки – и този, който обича да скита из планините, и градските откриватели, и търсачите на тайните на траките и древните римски пътища, за тези, които обичат да снимат красиви панорами и за онези, за които пътуването има смисъл само когато научаваш нещо ново…
За почитателите на фотографията: Язовир Пчелина
Има много потопени села в България. По времето на социализма язовирите са стоели над населените места. Буквално и преносно. Само едно от тези потопени села обаче си има параклис на повече от 600 години, който да стои като надгробен кръст на скала над него.
Легендите разказват, че параклисът Свети Йоан Летни е построен през 1350 г. От височината на параклиса се разкрива широка панорама към язовир Пчелина. Има скали на ръбчето, на които човек може да си седи цял ден. И да си представи потопеното през 70-те години село Пчелинци, което сега лежи на дъното на язовира.
За почитателите на литературните пътешествия: Спасова могила
Повече от 100 години след като Елин Пелин написва разказа си „Спасова могила“ можете да се изкачите и вие по прашния черен път нагоре към реалната Спасова могила. Тя е истинско място, както истински са повечето истории, места и хора от разказите на Елин Пелин. Писателят обичал да гледа и слуша света около себе си, а след това да седне в някое кафененце и да го пренесе върху лист хартия. На 4 км от родното му село Байлово ще вървите по същите пътища, по които дядо Захари носи на гръб болния Монка и му разказва за Бог и за ангелчето, носещо патерица. На върха на могилата и днес има малък параклис Свети Спас.
За почитателите на културните маршрути: Славейковото училище
Едно училище в Търговище и до днес носи името Славейково. Причината е, че Петко Р. Славейков, който за кратко е учител в града през 1863 г., участва във вътрешното оформяне на сградата. След откриването Славейков пише в своя вестник “Гайда”, че такова “здание както сега засега в сичката България второ няма”.
Днес училището е превърнато в музей, в който се представят разнообразни временни експозиции на Регионалния исторически музей в Търговище, случват се интересни срещи и възстановки, прожектират се филми. Може да се види постоянна възстановка на възрожденска класна стая на взаимно класно училище (каквото е било Славейковото), има и забавно ретрофотоателие.
С две думи – всеки път можете да очаквате нещо ново и интересно.
50 места, които да посетите през 2015 г. с Peika.bg
No Responses to “50-те дестинации в България за 2015 г.”