Програма в градска среда 24+25 септември e разпределена в три сегмента: „Музеи и галерии” (24 септември), „Култ. и клуб” (25 септември) и „Градска среда” (в двата дена), които ще се случат на 10 открити места от 19.00 до 1.00 след полунощ.
Акцентите:
Специално за Нощта американският автор на книги на ужасите Стив З. Баровски пристига в България. На 24 и 25 септември той ще представи новата си книга-бестселър „Седемте хълма на Пловдив”, а почитателите му ще могат да разговарят с него и да получат автограф в личния му автомобил на паркинга на ресторант „Фреш”. Баровски гостува на Нощта по проект на Club Real (Берлин, Виена) с помощта на Фондация Отворени Изкуства и Якоб Рачек.
На 24 септември ирландецът Стюарт Маккълок ще демонстрира специфичната техника за рисуване на графити Reverse Graffiti. С помощта на вода под налягане той ще почисти повърхността на бетонния парапет на Античния римски стадион до Джумая Джамия, създавайки по този начин изображения. Георги Димитров ще върне за кратко живота на рекламни надписи, останали от Социализма върху няколко пловдивски сгради.
На 25 септември, по време на Нощта, те отново ще светят. Ще бъдат представени също блог и Карта на соц табелите в града, а дизайнери на рекламни надписи и работници в областта на рекламата преди 1989 година ще разкажат за своята дейност.
На 24 септември в градинката до Джумая Джамия БНТ–Пловдив ще насочи отново вниманието към въпроса за превръщането на кръчма „Пловдив” в паметник на артистичната бохема. Ще има прожекция, среща-разговор и пряко включване на „Студио ВУЗ” (студентско публистично предаване) за инициативата „Голямото писане”.
В квартал „Капана” на ул. „Златарска” ще бъде представен Проект 0 на художника Кирил Кузманов, чиято реализация зависи от активното участие на меценатите. Проектът предвижда построяване на голямо двойно огледало, което да пресече перпендикулярно ул. „Златарска”. Той е част от Проект 01 на куратора Владия Михайлова, започнал през юни 2010 с изложба в Галерия Сариев.
Младите пловдивски художници Димитър Шопов и Кирил Иванов ще изразят позицията си за невъзможността и необходимостта младите автори в България да излагат по алтернативен начин творбите си. На 25 септември те ще подредят около паметника на Филип Македонски до Джумая Джамия своя изложба живопис, графика, рисунка и принт.
На 24 септември в Античния Одеон ще можете да гледате селекция от произведения на видео изкуството, участвали във Видеохолика 2010 – Международен видео арт фестивал, който се провежда ежегодно във Варна от 2008 година. На следващата вечер, отново там, Галина Димитрова ще представи Mеждународната видео програма „Кафе със захар”, в която са включени селектирани от трима куратори видео творби, свързани с идеята, че кафето ни поддържа винаги будни за всичко, случващо се в обществото и света около нас, а захарта „подслажда“ живота ни с остроумие и чувство за хумор.
Инсталацията ”..page..” на Евгения Сърбева ще „раздвижи” на 25 септември една от фасадите на ул. „Отец Паисий” 42. Чрез видео мапинг (триизмерна прожекция върху сграда) ще се получат нови форми, обеми, цветове, текстури, а самата сграда ще стане жива и активна структура.
Освен зрители, на 24 септември ще можете да бъдете и активни участници в артистичните процеси. На паркинга на ул. „Константин Стоилов” 14 в „Капана”, ще можете да се включите в интерактивната аудио-визуална инсталация ”Горе:Долу” на Албена Баева и Петя Боюкова. С помощта на перкусионен инструмент зрителят ще манипулира видеопрожекцията на мъж и жена, които независимо един от друг падат и стават. Според ритъма на инструмента те могат да се срещнат в непринуден танц или да се разминат в трудно изкачване. Източник: gallery-night.info
No Responses to “НОЩ НА МУЗЕИТЕ И ГАЛЕРИИТЕ – Градска среда”